KHD: Viera silnejšia ako Al-Káida

KHD: Viera silnejšia ako Al-Káida

Galéria

Emmanuel Yousaf o odvážnom nasledovaní Krista

Čo nás učí svedectvo pakistanských kresťanov odsúdených na smrť o kresťanskom živote?

Čo nás ich situácia učí o vzťahu medzi kresťanstvom a islamom?

Ako im môžme pomôcť: otvorením hraníc, peniazmi, apelmi na politikov, modlitbou?

Kresťania v Pakistane, tvoria menej ako pol percenta obyvateľov. Zákonodarstvo Pakistanu obsahuje prvky moslimského práva Šarie. Za urážku proroka Mohameda tak hrozí trest smrti. V krajine navyše operujú teroristické organizácie ako Taliban, Al-Kaida či Islamský štát, ktoré vyhlásili kresťanom vojnu na život a na smrť. Viacerí kresťania boli v poslednom čase obvinení z urážky Islamu a odsúdení na trest smrti. Najznámejším prípadom je Asia Bibi, ktorej sa až po ôsmych rokoch vo väzení (bola odsúdená na smrť obesením) a vďaka medzinárodnému tlaku, aj za účasti slovenského komisára EU, podarilo nájsť azyl v Kanade. Ako sa žije kresťanská viera v krajine, kde vás môžu ukameňovať na základe nespravodlivého udania? Čo nás svedectvo odvážnych kresťanov učí o kresťansko-moslimských vzťahoch? Ako nám toto svedectvo pomáha pri vytváraní si postoja k migrácii do Európy? Čo kresťania v Pakistane, v Iraku a ďalších miestach ohrozených náboženskou netoleranciou a terorizmom naozaj potrebujú? Ako im môžme pomôcť?

Emmanuel (Mani) Yousaf

Otec Emmanuel (Mani) Yousaf má 69 rokov a pochádza z mesta Lahore v Pakistane, kde taktiež aktuálne pôsobí ako katolícky kňaz a zároveň národný riaditeľ Katolíckej komisie pre spravodlivosť a mier (CCJP). Túto organizáciu, ktorá sa zameriava na presadzovanie náboženských práv kresťanov v Pakistane a mapovanie ich porušovania (nútené konverzie na islam, nábožensky motivované násilie, znevýhodňovanie, a pod.), bude otec Mani zastupovať aj pri svojej návšteve Slovenska 16. – 25. novembra. Jeho návšteva je súčasťou celoslovenskej akcie Týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom, ktorej cieľom je informovať o situácii prenasledovaných kresťanov a spojiť sa v modlitbách za nich.

Otec Yousaf bude rozprávať o stave náboženskej slobody – najmä v Pakistane, ale aj inde. Táto problematika je na Slovensku pomerne neznáma, pričom podľa našich štatistík je každý 7. kresťan na svete ohrozený prenasledovaním, alebo znevýhodňovaním.

Dĺžka podujatia: 90 minút
Dátum lokálnej premiéry: 23. november 2019

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.

Hosť

  • Emmanuel Yousaf, pakistanský kňaz